Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Pages

ГОРЕЩО

latest

10 основни правила за финансова грамотност

Финансова грамотност - 10 важни правила, които е добре да спазвате Това, което ще намерите в днешната статия, не са магически цитати за това...



Финансова грамотност - 10 важни правила, които е добре да спазвате

Това, което ще намерите в днешната статия, не са магически цитати за това как да станете по-богати. Това са 10 основи на икономическата дейност за всеки съвременен човек, които ще ви помогнат да управлявате разумно парите си: спестявайте ги, харчете ги рационално, спестявайте ги и ги инвестирайте правилно.

1. Харчете по-малко, отколкото печелите


През 1960 г. в Станфордския университет е проведен известният експеримент с маршмелоу. Учените предложиха парче маршмелоу на група деца. След това казаха, че ще ги няма за няколко минути, но ако децата могат да бъдат търпеливи и не ядат маршмелоу, ще получат още една хапка. В резултат на това само една трета от децата устояха на изкушението и получиха своята награда. През годините тези деца са показали по-високи нива на успех в много области на живота.

Способността да ограничавате желанията си и да спестявате пари е ключово умение за постигане на финансова свобода. Създайте си правило да спестявате поне 10% от доходите си всеки месец, все пак можете да живеете с останалите 90%, нали?

За какво е? В бъдеще можете да създадете пасивни източници на доходи на базата на този капитал, да попълните резервния фонд или да спестите пари за нещо скъпо.

2. Задоволете първо основните нужди


Когато се появи въпрос между „отлагане на тази сума за закупуване на апартамент“ и „отиване на шопинг в  чужбина“, какъв избор ще направите? Здравият разум повелява първо да се задоволи основната нужда от жилище. И едва тогава можете да положите всички усилия и да харчите пари за забавление и шопинг, било то в България, било то в чужбина.

3. Не правете спонтанни покупки


Тук е доста подходяща малка история на истински човек: „Веднъж бях в друг град и попаднах на огромен книжен пазар. Страстта ми към книгите е твърде голяма, за да остана там за час. И в резултат на това излязох с купчина книги. Не само, че затрудняваха придвижването, но и оттогава не съм чел нито един от тях. Сумата, разбира се,  не бе огромна,  но беше напълно безсмислена.

Ето още един факт за вас. До края на 2021 г. глобалният рекламен пазар ще достигне 625 милиарда долара. Знаете ли къде отива добър процент от тези пари? За да ви принуди да нарушите това правило и все пак да правите спонтанни покупки.

Начинът да избегнете това е да планирате разходите си. Правете свой собствен бюджет всеки месец. Маркирайте задължителните плащания (комунални услуги, транспорт, интернет, различни абонаменти и др.), средства за храна, развлечения и други категории.


4. Обмислете не само покупната цена, но и нейното съдържание 

Когато решавате за дадена покупка, помислете за скрити разходи, които не са включени в основната цена. Купуването на автомобил означава разходи за бензин, части, застраховка, поддръжка и т.н. Пътуването в чужбина означава не само заплащане на завършената обиколка, но и други разходи за сувенири, допълнителни екскурзии и форсмажорни обстоятелства. Обмислете този фактор и винаги планирайте бюджета си за поддръжка. 


5. Създайте си финансови резерви

Всяко държавно или частно предприятие има резервни средства в структурата на бюджета. Тяхното присъствие се дължи на непредвидимостта на света, в който живеем. Финансови кризи, загуба на работа, внезапно заболяване, съдебно дело от недоброжелател - всички тези "черни лебеди" могат моментално да изпразнят портфейла ви. Не забравяйте да създадете свой собствен личен фонд за непредвидени обстоятелства.

6. Проследявайте разходите си

Има три основни мистерии на живота: откъде идва прахът, къде отива и къде отиват парите. Е, поне един от тях можете да решите. Наблюдавайте разходите си в рамките на един месец и със сигурност ще откриете невероятни модели. И също така - много възможности за спестяване на пари.

Можете просто да събирате разписки и да записвате сумите в бележник или да използвате някое от мобилните приложения за управление на финанси. Нашият екип препоръчва Monefy - чудесно мобилно приложение.

7. Научете се да спестявате

Способността да спестявате не е пестеливост, а съзнателен подход към пазаруването. Никога не се хващайте за първия предмет, на който попаднете. Отделете малко време, за да проучите пазара и да намерите най-добрата сделка. Пазарувайте - не ви струва нищо, освен ползите, които можете да получите. Използвайте програми за отстъпки, кешбек и всичко друго, което ще ви помогне да спестите част от разходите си.

Ако обичате да плащате с карта, ползвайте Wirex, чрез платформата имате 1 % кешбек, което означава, че получавате пари, при плащане на стоки или услуги.

8. Търсете източници на пасивен доход

Умният човек работи за пари, мъдрият има пари, работещи за него. Така приблизително може да се опише парадигмата на пасивния доход. Ако сте направили всичко правилно, усърдно спестявайки пари, тогава с течение на времето трябва да натрупате малко капитал. Сега сте стигнали до най-важната стъпка за вашата финансова свобода – създаване на източник на пасивен доход.

Няма нужда да описвате защо това е толкова готино - вие сами разбирате всичко. Просто трябва да се погрижите за това и да потърсите възможности да инвестирате средствата си. Може да е бизнес, ценни книжа, депозит, криптовалути - каквото и да е.

9. Диверсифицирайте рисковете

Съхранявайте пари в различни банки, в различни валути, използвайте различни източници на доходи. Това ще спести пари от инфлация, кризи, крадци и други неприятни изненади.

10. Пазете средствата си в безопасност

В съвременния свят не е достатъчно да заровите парите си в буркан под дърво, за да ги предпазите от недоброжелатели. Трябва да имате и познания в областта на сигурност, тъй като  хакери дебнат ежедневно. Колкото повече преминаваме към безкасови плащания, толкова по-опасни са парите ни. Преди това хората носеха малка сума пари със себе си в портфейла си, останалата част се съхраняваше на сигурно място или в банка. Сега хакерите хакват банкови карти в хиляди и веднага получават големи суми пари. Дръжте част от парите си в брой и създайте силни пароли за карти и електронни портфейли.

Финални думи


Тези 10 основни правила за финансова грамотност могат да ви помогнат да станете по-умни, когато става въпрос за работа с пари. Но, разбира се, има много повече тайни по този въпрос и ако искате да ги знаете, препоръчваме да прочетете няколко прекрасни книги: „Богат татко, беден татко“ и „Квадрант на паричните потоци“ от Робърт Кийосаки.

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.