Пари, заплата, премии, надбавки, отстъпки... Всички около тях говорят и мислят за пари. В крайна сметка понятието пари е толкова просто, че ...
Пари, заплата, премии, надбавки, отстъпки... Всички около тях говорят и мислят за пари. В крайна сметка понятието пари е толкова просто, че всяко дете на тригодишна възраст го разбира. Да, има дете, дори маймуните я разбират. Кийт Чен се убеди в това в хода на своите експерименти. Когато отново посегнете към портфейла си, помислете: „Ами ако една маймуна борави с парите по-умно от мен?“.
За да не се чувствам по-глупав от маймуна, се придържам към следните принципи:
Знайте колко пари имате нужда. Звучи банално. Но вече можете да отговорите на тези въпроси: колко пари са ви необходими, за да поддържате същия стандарт на живот? Само за оцеляване? А за промяна в живота (купуване на кола, брак и т.н.)? Сигурен съм, че вие, като мен, ще имате затруднения с незабавните отговори на тези въпроси. Но маймуните нямат този проблем. Следователно те не работят повече от необходимото и се чувстват щастливи.
Правете разлика между цена и полезност. Производителите на мобилни телефони пускат нови модели всяка година или дори всеки месец. Трудно е да ги виним, че искат да направят повече пари, като ни мотивират да сменяме телефона си толкова често. Но какво ще се промени в живота ви, ако телефонът ви има няколко мегапиксела повече камера? Маймуната не я интересува с какъв мобилен телефон ще чупи орехи.
Създайте пасивен доход. Сигурно само тъп човек не е давал съвет да инвестира в живота си. Но в това няма трикове:
- Пребройте доходите
- Изчислете цената на притежание
- Оценете рисковете
- и изберете от опциите, които ви интересуват.
- Правило за четири плика *
- Поддържане на всякакъв личен/семеен бюджет
- Спестете фиксирана част от дохода си за в бъдеще
No comments
Note: Only a member of this blog may post a comment.